Przydatne artykuły higieniczne dla dziecka

Małe dziecko, jak wszyscy zapewne doskonale wiemy, nie poradzi sobie samo z umyciem zębów lub myciem głowy. Od rodzica wymaga się wówczas nie tylko cierpliwości i dokładności, ale też użycia odpowiednich produktów. Bardzo często spotykamy się bowiem z opinią, że ciało niemowlęcia nie różni się zbyt mocno od ciała osoby dorosłej, dlatego możemy stosować te same płyny do kąpieli i pasty do zębów, co te, z których sami korzystamy. Nic bardziej mylnego. Organizm małego dziecka przechodzi bowiem ciągłą przemianę, zaś jego skóra jest podatniejsza na podrażnienia. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy o niezwykle istotnych produktach dla dzieci, których nie powinno zabraknąć w żadnej łazience.

Mycie dziąseł i pierwszych ząbków

Myli się ten, kto uważa, że brak mlecznych zębów zwalnia go od dbania o higienę jamy ustnej dziecka. Maluchy poznają bowiem świat, biorąc do buzi każdy napotkany przedmiot. To z kolei sprzyja rozwojowi bakterii, stojących nie tylko za nieświeżym oddechem, ale również próchnicą, mogącej tworzyć się już na kształtujących się mleczakach. Z tego też powodu, warto jest zaopatrzyć się nie tylko w specjalistyczną pastę, ale też szczoteczkę, nakładaną na palec. Delikatne włókna, z nałożoną na nie odrobiną pasty, usuną wszystkie uciążliwe bakterie, masując jednocześnie dziąsełka dziecka. Wraz z pojawieniem się pierwszych zębów, powinniśmy postawić z kolei na pastę bez fluoru, która nie tylko uchroni mleczaki przed próchnicą, ale również nie wywoła u dziecka problemów zdrowotnych.

Płyny do kąpieli i szampony

Pamiętajmy, że skóra małego dziecka wymaga szczególnej ochrony. Z tego też powodu, zaleca się stosowanie specjalnie opracowanych płynów do kąpieli, nie wywołujących podrażnień oraz zapobiegających ciemieniusze. Przykładem jest tu chociażby płyn Ziajka, przeznaczony do mycia całego ciała. Nie inaczej jest też w przypadku szamponów. Dzieci boją się bowiem mycia głowy, zaś szczypiąca piana tylko spotęguje strach. Zaleca się więc stosowanie specjalistycznych produktów o przyjemnym zapachu i delikatnym składzie. A jeśli maluch naprawdę bardzo boi się ściekającej piany, możemy sięgnąć po specjalne daszki ochronne, zapewniające spokojną kąpiel.